Anasayfa


     FAN-SOĞUTUCU-PED

   
Ürün Kodu : MY-150
Üretici : MAYSERA
Ürün Özellikleri
• Uzun ömürlü • Dayanıklı • Düşük işletme maliyeti • Enerji tasarrufu • Kaliteli • Hijyenik • Anti-bakteriyel • Optimum oluk açısı ile minimum basınç
 Sipariş        Detaylar
 
 
Detaylar

FAN PAD SİSTEMİ
 FAN-PED

NASIL SOĞUTUR?

Su emme kabiliyeti yok edilmeden blok haline getirilen MAYPAD' den su geçirilir. Suyun, havadan ısı alarak buharlaşması sonucunda, ortamdaki sıcak havanın ekonomik bir şekilde soğuk havaya dönüştürülmesi sağlanır.

 NEDEN MAYPAD KULLANMALIYIM?                     

• Uzun ömürlü

• Dayanıklı

• Düşük işletme maliyeti

• Enerji tasarrufu

• Kaliteli

• Hijyenik

• Anti-bakteriyel

• Optimum oluk açısı ile minimum basınç kaybı

• Kolay temizlik

• Çevre dostu

Teknoloji

MAYPAD; kaliteli yapısı, sahip olduğu optimum oluk açısı ve optimum oluk mesafesi sayesinde, havanın su ile soğutulması prensibini en verimli uygulayan soğutma peteğidir.

Havanın Su ile Soğutulması

Hava ile suyun teması etmesi sonucunda, hava ile su moleküleri arasında ısı transferi meydana gelir.

Su molekülerinin hareketliliği artarak buharlaşır ve havadan ısı alır.

Bu durum, havanın sıcaklığının düşmesine sebep olur.

Ortamın nemi, sıcaklığı ve ortamdaki havanın hızı, havanın soğuma performansını yani buharlaşmayı etkileyen başlıca unsurlardır.

Nem ve Sıcaklık

Havanın nem alabilme kapasitesi havanın sıcaklığına bağlı olarak değişir. Isıtılan havaya daha fazla su buharı yükleneceği gibi, soğutulan hava da doygunluk sınırına kadar su buharı alabilir. Doygunluk sınırının altında soğutulmaya devam edildiği zaman, hava içinde bulunan su buharı yoğunlaşmaya başlar. Havanın içindeki su buharının yoğunlaşmaya başladığı sıcaklığa "çiy noktası sıcaklığı" denir.

Hava Hızı

Atmosfer içerisinde ki hava veya diğer gazların hareket hızıdır. Hava kütlesinin bir saniyede kaç metre ilerlediğini ifade eder.  Buharlaşarak soğutma yaparken, verimi anlayabilmek için havanın hızı göz önünde bulundurulmalıdır, çünkü rüzgâr hızı arttıkça buharlaşma artar. Havanın hızı, fan ve sistem yardımı ile kontrol edilir. Birçok ortam faktörüne bağlı olan fan seçimi ve sistem dizaynı için çok detaylı hesaplamalar yapılmalıdır. Havanın her türlü özelliğinin incelenerek, soğuma veriminin hesaplanması için pisikiometrik diyagram incelenmelidir.

Buharlaşma

Hava ile su molekülleri aynı ortamda bulundukları süre içerisinde kendi aralarında ısı transferleri olur.

Su yüzeyindeki moleküller yeterli bir kinetik enerjiye sahip oldukları anda kendilerini tutmaya çalışan bağlar zayıflar ve suyun enerjisi artar. Buna bağlı olarak moleküllerin hareketlilikleri de artar. Bu durum, hidrojen bağlarının kırılmasıyla sonuçlanır ve buharlaşma olayı gerçekleşir.

Buharlaşma olayı sıvı yüzeyinde olur ve her sıcaklıkta olabilir. Maddeler dışarıdan ısı alarak buharlaşırlar. Dolayısıyla buharlaşmanın olduğu yerde soğuma olur.

Psikrometrik Diyagram

Havanın termodinamik özelliklerinin grafiksel bir ortama aktarılmış halidir. Havanın her türlü özelliğini (nem miktarı, entalpi, kuru ve yaş termometre sıcaklıkları, izafi nem) pisikiometrik diyagram üzerinde görmek, çiğ noktası sıcaklığını saptamak, yoğuşma, duyulur ve gizli ısı gibi işlemleri göstermek, matematiksel olarak çözümü çok uzun süren külfeti olan işlemlerin sonuçlarını grafiksel olarak kolayca saptamak mümkündür.

AMAÇ ve GEREKLİLİK:

Örtü altı yetiştiriciliğinde uygun iklim şartlarının sağlanması yapay düzeneklerle oluşturulur. Bu durum, sistemin açık alanda yapılan yetiştiriciliğe nazaran daha karmaşık olmasına neden olur. Dış hava oransal nemi ve sıcaklığı, sera içi oransal nemi ve sıcaklığı, rüzgâr yönü ve hızı, güneş ışınımı, buharlaşma, toprak sıcaklığı gibi etkenlerin hepsi birbirleriyle etkileşim içerisindedirler. Mükemmel bir otomasyon sistemi bu etkenleri iyi algılayabilmeli, değerlendirebilmeli ve doğru bir sonuç çıkartabilecek yapıya sahip olmalıdır. Yaz aylarında güneşin etkisiyle yükselen sera içi hava sıcaklığı otomasyon sistemleriyle değişik şekillerde istenilen sınırlarda tutulabilir. Havalandırma pencereleriyle doğal havalandırma, vantilatörler yardımıyla mekanik havalandırma, sisleme ve ıslak yastıklar (PED, sisleme, vantilatör sistemiyle) ile serinletme hedeflerinin gerçekleştirilmesi için, yazın sera içerisinde bitki gelişimi için uygun ortam koşullarının sağlanması gerekir. Sera iç ortam sıcaklığı, yaz mevsiminde dış ortam sıcaklığından daha yüksektir. Seralarda ortaya çıkan yüksek sıcaklık, sera ortamından uzaklaştırılmalı ve gelişim etmenleri mümkün olduğu kadar arzu edilen değerler düzeyinde tutulmalıdır.

Yaz mevsiminde sera iç ortamında aşırı sıcaklık artışını önlemek için serinletme uygulaması gerekir. Serada doğal havalandırmayla ulaşılabilen değerlerden daha düşük iç ortam sıcaklığı istenildiğinde, seraya giren hava sıcaklığını azaltmak ve oransal nem değerini artırarak bitki su stresini önlemek için, nemlendirmeli serinletme sistemi kullanılır.

 Fan-ped serinletme sistemi, seralarda yaygın olarak kullanılan doğrudan nemlendirmeli serinletme sistemidir.    

Fan-ped sistemi uygulanan, seranın güney kenarına bitki askı tel hizasına emici tip fanlar ve kuzey cephesine kenar beton üzerine MayPad sistemi yerleştirilir. MayPad, fanların karşısındaki yan kenar boyunca kesintisiz bir şekilde yerleştirilir.

Uzunluğu fazla olan seralarda, fanlar seranın ortasına (yürüme yol çatısına), ped ise seranın her iki kenarına yerleştirilir.

Daha önce yaptığımız çalışmada sebze üretiminin gerçekleştiği seralarda fan ped sisteminin etkinliğini belirlenmiştir. Fan ped sistemini kullanarak sera iç ortam sıcaklığını dış ortam sıcaklığına göre 12c – 15c daha azaldığı belirlemiştir.

Fan-ped ve gölgeleme sistemlerinin birlikte kullanıldığı bir çalışmada ise sera iç ortam sıcaklığının 25c’ye düştüğü, oransal nemin ortalama %75 düzeylerinde olmaktadır. Üretim mühendislerimiz bu koşulların sağlandığı sera ortamında bitkilerin fizyolojik faaliyetlerini en iyi şekilde yerine getirebileceklerini belirtmektedirler. Sisteme imalatını yapmış olduğumuz su soğutma kule sistemleri ile istenilen derecelerin (gece 16c – 18c  derce gündüz 25c – 28derecede) sabit kalma garanti ediyoruz.

Bu çalışmanın amacı, sera kurulacak bölgede sıcaklığın yüksek olduğu Temmuz ve Ağustos (YAZ) aylarında, uygun üretim yapabilmek için tasarlanmıştır.

 fan

Eksoz fan sistemi:

Eksoz fan sistemi 1.10kw/h enerji harcama yapar.  36.000 m3/h kapasitede çalışır.

Fan sistemlerimiz 2 yıl garanti kapsamında ve kalite belgeleri mevcuttur.

Yapılacak olan soğutma sisteminde toplam olarak maksimum (sera uzunluğu 70mt) olduğunda sera tünel sayısı kadar panjurlu emiş fan sistemi kullanılacaktır. Sera uzunluğu 70 mt üzeri olması durumunda fan sistemi sera orta yürüme yol çatısına yerleştirilecek içeride oluşan sıcak hava kitlesini dışarı atma işlemini kolay bir şekilde yapar.

Eksoz fan sistemi sera sisteminin doğu cephe ölçüsü 60mt olduğunda güney cephesine her tünelde 1adet yerleştirilecek.

- EC52 1.1hp galvaniz 6 kanatlı Fan

Havalandırma & Soğutma» Fan

Havalandırma Fanları

Genel Bilgi:

Panjurlarının Açılış Sistemi

Üç farklı açılma sistemi mevcuttur:

Panjurlar, kanatların devriyle birlikte ortaya çıkan mekanik kuvvete dönüşen merkezkaçlı kuvvetle açılır.

Panjurlar üzerlerine monte edilen ekstra ağırlıklarla dengelenir.

Merkezkaçlı kuvvet kanatların devriyle ortaya çıkar ve panjurlar bu merkezkaçlı kuvvetle açılır ekstra ağırlık sayesinde de kapanır.

Panjurlar hava basıncı ve emişiyle açılıp kapanır.

Bu sistemle monte edilen fanlar sera sisteminde oldukça az kullanışlıdır.

Panjurların açılabilir olması fan içi temizliğini kolaylaştırmaktadır.

 Fanların Çalışma Sistemi

MAYEX fanları sahip oldukları motor-kayış-kasnak sistemiyle sessiz bir şekilde çalışmaktadır.

Kasnak alüminyum dökümden yapılır ve fanın çalışma ömrünü uzatmak için özel tasarıma sahip rulman kullanılır.

Fan etrafındaki çember çerçeve galvanizli çelik sacdan üretilir.

Panjurlar fan çalışırken açılır, fan çalışması durduğunda kapanır.

Özel olarak yapılmış koruma teli fanların arka kısmındadır.

Fanlar dış çerçevede bulunan vidalarla duvara monte edilmektedir.

Kayış Gerdirme Sistemi

Motor-kayış-kasnak sistemine göre çalışan aksiyal fanın kayışı zaman içinde esneme yapabilmektedir. Fan kapasitesinin azalmasını ve kayışın yerinden çıkmasını önlemek için gerdirme sistemi gereklidir.

Aksiyal fanlarda gerekli gerginliği günümüz teknolojisiyle sağlamak ekstra zaman ve işçilik gerektirdiğinden zor olmaktadır.

Fakat MAYEX tarafından geliştirilen kayış gerdirme sistemi sayesinde fan kayışını gerdirmek 10-15 saniye sürmektedir.

Gereken gerdirme yapıldıktan sonra kayış gerdirme sistemindeki kelebek somun ve cıvatayla sabitlenebilmektedir.

MAYEX kayış gerdirme sistemi şu şekilde çalışmaktadır: gerdirme aleti fanın arkasında bulunan somunu aksiyal yönde hareket ettirir. Böylece kayış gerekli gerginliği kazanmış olur.

Kullanım Alanları

·         Havalandırma sorunları bulunan bütün kapalı alanlarda,

·         Kümes hayvanları çiftliklerini havalandırma ve soğutmada,

·         Sığır ahırlarını havalandırma ve soğutmada,

·         Mantar üretim tesisleri ve sebze seralarında,

·         Fabrika, atölye vb çalışma ortamlarında bulunan gaz, duman, toz ve kötü kokuların dışarı atılmasında kullanılmaktadır.

 

Materyal ve Özellikler

 SERA-SOĞUTUCU

Materyal olarak satışını yaptığımız MAYPAD150 tipi selüloz esaslı ped sistemi uygulaması yapılacaktır.

Çürümelere karşı önlem alınmış selüloz esaslı ped’in kalınlığı 15 cm olup oluk açıları 45C /15C’dir.

Ped sistemi sera kuzey bölgesine kurulacak direk güneş ışıklarından korunmalı bir şekilde yerleştirilecektir. Direk güneş ışığı altında kalması yosunlaşma oluşmasına sebep olur.

FAN PED SİSTEMİ
150cm x 15cm x 60 cm lik galvaniz çerçeveli petek
yardımı ile sera içi soğutma yapılarak yetiştirilecek bitkilerin ihtiyaç duyduğu ısı değerlerine ulaşılacaktır. Maksimum dış sıcaklık 40 derece olduğu durumlarda sera içi ortam ısı değeri 25c -28c derecede olacaktır.

Sera sistemine her bölüm için uygun cepheden çevre betonu üzerine yerleştirilecek fan ped sistemi le sera soğutması sağlanacak olup sistem suyunu yer altı sondaj sisteminden alınacak alınan su kendi imalatımız olan soğutma kulesinden geçirilerek peteklere gönderilecektir. Petek sisteminden geri dönen suyun soğutucunun haznesinde toplanacak. Sistem içerisinde dolaşan suyun buharlaşması sonucu oluşan su eksilmelerini sistem içindeki elektronik seviye ölçer belirleyecek ve su takviyesini istenilen seviyeye gelmesini otomatik sağlayacaktır.  

Seraların soğutulması, ürünlerin sağlıklı bir şekilde büyütülmesi için sera içinde 25 dereceyi aşmamak ve 14 derceyi düşmemek için gereklidir. Yüksek sıcaklıkların mukavemet kaybına, çiçek boyutunun azalmasına ve ürünün çiçek açmasının gecikmesine neden olduğu bilinmektedir.

Maypad soğutma yastıkları, gündüz ışığında dalgalanma göstermeyen, dolayısıyla bitkilerin sağlıklı büyümesini onaylayan, sabit bir sıcaklıkta yüksek ve düşük nem oranını istenilen nem oranında korumaya yardımcı olur.

 

 
 
Talep Formu
İsim
Sipariş Miktarı m2
E-Mail
Telefon
Adres
Doğu Cephe mt
Güney Cephe mt
Kargo Tercihi
Mesaj
 
 
 
خدمات مشاوره تولید
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret407685
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.05366.0778
Euro6.55506.5813
Site Haritası